Tuesday Men’s League

A competitive league that uses a tiered division system to ensure teams are playing teams with matching skill sets.

Time: Tuesday Night -  6:45 and 9:00 pm (two draws, teams alternate each week)

Start Date: September 26/2017
Games: 21
Game Dates: Sept 26  Oct 3,10,17,24,31  Nov 7,14,21,28  Dec 5,12,19  Jan 9,16,23,30  Feb 6,13,20,27

Cost: $1600/team ($400/player)

League Rep: Vern Schmidt Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
SPCC Office Phone: 780-467-9412 Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Confirmed Teams: Updated Aug 14    FULL

Team Becher - Mike Becher, Craig Hiltz, Kent Buchanan, Curtis Kinal (4 of 4 players confirmed)
Team Bissell - Ron Michaud, Daniel Letcher, Aexander Smith, Benjamin Bissell (4/4)
Team Britton - Vern Schmidt, Antoine Verheijen, Curtis Britton, David Solberg (4/4)
Team Budinski - Howard Budinski, Brian Budinski, Wilk Nikolaj, Ed Kiryluk (4/4)
Team Burrows - Bill Burrows, Brad Arbuckle, Blake Buschau (3/4)
Team Chomay - Corwin Chomay (4/4)
Team Danilak - Cory Danilak, Chris Tyrkalo, Doug Howell (3/4)
Team Der - Ray Der, Darryl Chomay, Curtis Der, Kyle Gordey (4/4)
Team Emde - Ron Emde, Ernie Eves (2/4)
Team Ferbey - Randy Ferbey (4/4)
Team Frans - Tony Frans, Brad Worobetz, Tom Pettifor, Aaron Bossenberry (4/4)
Team Haugrud - Barry Haugrud, Willis Groshong, Tom Kroetch (3/4)
Team Holman - Gord Holman, Rich Mundle (2/4)
Team Hrynchuk - Steve Hrynchuk, Dan Saunders, Roy Mills, Dave Kinnee (4/4)
Team Kolody - Chris Kolody, Robert St. Jacques, Geoff Theoret (3/4)
Team Lamb - Gerard Lamb, Harry De Medeiros, Brad Spencer (3/4)
Team Lorenson - Bryce Lorenson, Doug Kroetsch, Terry Charette (3/4)
Team Martin - George Martin, Lyle Jansen, Roger Johnson, Gord Lomas (4/4)
Team Mayko - Al Baker, Les Mayko, Doug Lawson, Ron Davies (4/4)
Team Pahl - James Pahl, Dwight Alfrey, Brian McTurk, Kelly Mauthe (4/4)
Team Pelech - Dale Mandrusiak, Greg Pelech, Larry Bohaychuk, Gerald Strashok (4/4)
Team Phillips - Norm Phillips, Craig Deck (2/4)
Team Plastow - James Plastow, Rick Barron, Lorne Sulivan (3/4)
Team Reid - Shawn Reid, Rick Senez (2/4)
Team Reinholt - Ted Reinholt, Tim Nichols, Mike Charlton (3/4)
Team Schryver - Pat Schryver (1/4)
Team Snapdragons - John Cabaj, Randy Hirsch, Nick Gorda (3/4)
Team Stevenson - Jim Dosman, Gerry Salm (2/4)
Team Tanasiuk - Terry Tanasiuk (4/4)
Team Weinmeier - John Weinmeier, Mike Stuckless (2/4)
Team Wilm - Dallas Wilm, Stefan Roberts, Jason Peavey, Dale Wilm (4/4)
Team Yaremchuk - Paul Chaikowsky, Rodney Yaremchuk, Garry Streitmeier, Joe Bekavac (4/4)

 


 Thursday Men’s League

A competitive league that uses a tiered division system to ensure teams are playing teams with matching skill sets.

Time: Thursday Night – 6:45pm and 9:00pm (two draws, teams alternate each week)

Start Date: September 28/2017
Games: 21
Game Dates: Sept 28 Oct 5,12,19,26 Nov 2,9,16,23,30 Dec 7,14,21 Jan 11,18,25 Feb 1,8,15,22 March 1

Cost: $1600/team ($400/player)

League Rep: Ron Michaud Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
SPCC Office Phone: 780-467-9412 Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Confirmed Teams: Updated Aug 14      FULL

Team Algot - Guy Algot, Ian McKinnon, Gerry Banks (3 of 4 members paid)
Team Beniuk - Rick Beniuk, Chris Beniuk (4/4)
Team Chin - Yu-Min Chin, Rick Duncan, Rick Kyrzyk, Cory Mulgrove (4/4)
Team Ciezki - Tom Ciezki (1/4)
Team Denkhaus - Bob Denkhaus, Rick Mcllwraith, Len Maskell, Wally Adams (4/4)
Team Doll - Steve Lyster, Glen Doll, Mathew Doll, Craig Deck (4/4)
Team French - Brian French, Dan Plester, Ken Ward, Richard Tjepkema (4/4)
Team Gano - Jody Gano, Shane Harnish, Darryl Joyce, Rick Komick (4/4)
Team Horn - Blair Horn, Rob Strashok, Mitch Colwell, Rob Androschuk (4/4)
Team Huck - Todd Huck, Bill Slater, Frank Giacomoni, Robin Corse (4/4)
Team Huybregts - Georgre Huybregts (1/4)
Team Jansen - Brad Jansen, Dylan Konsorada, Trevor Johnston, Brent Purschke (4/4)
Team Jungwirth - Rob Kennedy, Andy Zinchuk, Tim Pederson, Al Jungwirth (4/4)
Team Kessler - Ryan Kessler, Scott Robert, Brent Kawaliak (3/4)
Team Kupsch - Jeff Kupsch, Craig Pilipchuk, Shaun Grainger, Jason Smith (4/4)
Team Lechelt - Dean Lechelt, Colin Doupe, John Lester, Gord Glebe (4/4)
Team Letwin - Dan Letwin, Josh Kolenc, Daren Fitzowich (3/4)
Team Mann - Adam Mann, Pat Witiw, Rob Berrecloth, Phil Devries (4/4)
Team Maurer - Brad Maurer, John Andersen, Daren Yaremko (3/4)
Team Nedohin - David Nedohin, Graeme Wright, John Murray, Roland Robinson (4/4)
Team Phillips - Vern Schmidt, Norm Phillips, Peter Kamstra (3/4)
Team Purschke - Adrien Blanchette, Garry Purschke, Andrew Purschke (3/4)
Team Olson - Boyd Olson, Rob Henkleman (2/4)
Team Reid - Shawn Reid, Rick Senez (2/4)
Team Rowlett - Jim Rowlett, Don Lyle, Herb Herder (3/4)
Team Steinhauer - Jeff Huculak, Mike Morison, Todd Steinhauer (3/4)
Team Siminick - Brent Siminick, Ryan Gau, Mike Guertin, Neil Cox (4/4)
Team Turner - Harry De Medeiros, Dave Turner, Ed Mitchell, Todd Swekla (4/4)
Team Webb - Brad Webb, Trevor Nonay, Gary Byrtus, Jeff Adamyk (4/4)
Team Wiens - Dennis Weins, Dona Steinbach, Dave Taschuk, Mark Nadeau (4/4)
Team Wiltzen - Brent Wiltzen, Godfrey Huybregts, Ron Michaud, Doug Stevenson (4/4)
Team Yaremchuk - Rodney Yaremchuk, Garry Streitmeier, Tim Cleveley, Peter Laurensse (4/4)


Member Login

Sponsors